Порівняння Thunderbolt і USB-C: у чому різниця?

Порівняння Thunderbolt і USB-C: у чому різниця?

в iCases Blog

Порти Thunderbolt схожі на порти USB-C, але працюють швидше і мають важливі внутрішні відмінності. Ось кілька важливих порад про те, як їх розрізняти і який із них краще працює для заряджання, передавання даних та інших застосувань.

Необхідно зарядити мобільні пристрої або під'єднати периферійні пристрої до ПК або Mac? Найімовірніше, ви використовуєте або порт USB, або порт Thunderbolt.

Однак з урахуванням останніх новинок вибір між ними або навіть просто відмінність між ними може виявитися заплутаним. Це пов'язано з недавнім випуском USB Type-C (широко відомого як USB-C), Thunderbolt 3 і Thunderbolt 4. Ці три специфікації мають схожі геометрії роз'ємів і кабелів і фізично сумісні. Однак виробники ноутбуків, настільних ПК і пристроїв не завжди надають маркування, що дає змогу легко визначити, що до чого.

У цьому розділі пояснюється різниця між Thunderbolt і USB-C, а також те, який із них слід використовувати залежно від пристрою, який під'єднується.

Що таке USB-C?

Універсальна послідовна шина - це стандартний роз'єм для передавання даних і живлення одним кабелем. На перший погляд, роз'єм USB-C схожий на старий роз'єм micro USB, але він має більш овальну форму і трохи товщий, щоб врахувати його головну особливість - "інверсію". На відміну від прямокутного USB Type-A, роз'єм USB-C звернений не вгору і не вправо, а просто вставляється в роз'єм пліч-о-пліч. Стандартний кабель має однакові роз'єми на обох кінцях, тому немає потреби гадати, який кінець куди підключається.

Роз'єм USB-C був розроблений форумом USB Implementers Forum (USB-IF) - групою компаній, які впродовж багатьох років займаються розробкою, сертифікацією та моніторингом стандартів USB. Членами USB-IF є компанії Apple, Dell, HP, Intel, Microsoft, Samsung і ще понад 700 компаній, включно з Apple, Dell, HP, Intel, Microsoft і Samsung. У результаті багато нових пристроїв у різних технологічних категоріях тепер оснащуються портами USB-C. Зовнішні жорсткі диски, смартфони та пристрої "розумного будинку" використовують USB-C для зарядки, передачі даних або для того й іншого.

Оскільки USB-C набув широкого поширення і має напрочуд широкий набір функцій, він швидко став єдиним портом, через який працює все. Цей роз'єм овальної форми дає змогу передавати дані зі швидкістю до 20 Гбіт/с (повна потужність залежить від номіналу USB SuperSpeed для конкретного порту) і забезпечує потужність близько 100 Вт для заряджання мобільних телефонів, планшетів і акумуляторів ноутбуків. У деяких випадках USB-C може також передавати аудіо- та відеосигнали DisplayPort для під'єднання пристроїв до зовнішнього монітора або телевізора (відповідний порт має бути сумісний зі стандартом DisplayPort over USB).

Звісно, не всі пристрої з портами USB-C можуть виконувати всі ці функції - жорсткі диски USB не можуть передавати відеосигнали і використовують USB-C лише для живлення та передачі даних. В Apple iPad порт USB-C використовується для зарядки, синхронізації з Mac або PC, а також для роботи з під'єднаним монітором; існує безліч застосувань і варіантів використання одного порту.

Що таке Thunderbolt?

Порти Thunderbolt 3 і Thunderbolt 4 мають такий самий вигляд, як і порти USB-C, і справді, роз'єми фізично ідентичні. Здебільшого все, що можна зробити з портом USB-C, можливо, за винятком того, що він швидший. Фактично Thunderbolt - це надбудова над USB-C і прекрасно працює з пристроями USB-C, підключеними до портів Thunderbolt 3 або 4 на комп'ютері.

Сучасні пристрої Thunderbolt 4 можуть передавати дані зі швидкістю до 40 Гбіт/с. Це вдвічі більше, ніж максимальна пропускна здатність 20 Гбіт/с найшвидших сучасних портів USB-C, і вчетверо вища, ніж в оригінального інтерфейсу Thunderbolt. Крім передавання і приймання даних на зовнішні жорсткі диски і з них, Thunderbolt дає змогу під'єднувати дисплеї та додаткові слоти розширення: За допомогою порту Thunderbolt до одного кабелю можна під'єднати блок живлення і передавати великі обсяги інформації (більше ніж два зовнішні монітори з частотою 60 Гц і роздільною здатністю 4K) на комп'ютер і з комп'ютера (відеодані тощо).

Компанії швидко скористалися цими можливостями. Apple першою впровадила Thunderbolt 3, а Thunderbolt 4 тепер є у всіх останніх моделях комп'ютерів Mac і iPad Pro. Можливості виведення відео відрізняються залежно від системи, але деякі iMac підтримують два монітори Apple Pro Display XDR 6K, під'єднаних кабелем Thunderbolt. Порти Thunderbolt 4 також присутні на багатьох ноутбуках з ОС Windows на базі Intel, хоча і не найдешевших, а також на ноутбуках з ОС Windows на базі AMD, різних настільних комп'ютерах і все частіше на зовнішніх жорстких дисках і слотах розширення Thunderbolt 4 - найбільш широко використовувана технологія Thunderbolt 4.

Thunderbolt 4 не має суттєвих відмінностей від Thunderbolt 3, обидва використовують один і той самий роз'єм USB-C і мають однакову базову швидкість 40 Гбіт/с. Нова специфікація підтримує передачу відеосигналів на два монітори 4K або один 8K, на відміну від одного монітора 4K у Thunderbolt 3, а також подвоює підтримувану швидкість передачі даних PCI Express до 32 Гбіт/с.

Як уже зазначалося вище, порти Thunderbolt зворотно сумісні з пристроями USB-C. Тому якщо у вас є периферійні пристрої, що підтримують Thunderbolt, і периферійні пристрої, що підтримують тільки USB-C, то і ті, і інші повинні добре працювати з портами Thunderbolt, хоча периферійні пристрої USB-C обмежені швидкістю і функціональністю USB-C.

Як розрізнити порти Thunderbolt і USB-C ?

Сумісні з Thunderbolt порти USB-C ефективніші, ніж несумісні, але, незважаючи на те, що ноутбуки Apple MacBook Pro і MacBook Air мають до чотирьох портів Thunderbolt, відрізнити їх не завжди просто - на жодному з них немає етикеток або розпізнавальних знаків. Те ж саме можна сказати і про порти USB-C на деяких інших пристроях.

У цих випадках єдиний спосіб дізнатися - прочитати технічні характеристики пристрою або ознайомитися з інструкціями на пакуванні або на сайті виробника. Те ж саме стосується і кабелів: деякі порти та кабелі Thunderbolt мають невелику блискавку, деякі - ні; щоб використовувати всі можливості порту Thunderbolt, потрібен кабель Thunderbolt, а не кабель USB-C, тож слід уважно читати паковання.

Багато інших пристроїв, зокрема ноутбуки, оснащені портами USB-C і Thunderbolt 4, які часто позначаються символами USB і Lightning відповідно. Однак маркування USB-C і Thunderbolt непослідовне.

Що краще Thunderbolt або USB-C?

Може здатися очевидним, що замість USB-C слід використовувати швидший і потужніший Thunderbolt, але рішення не завжди буває таким простим. У більшості випадків вибирати між USB-C і Thunderbolt не доводиться. Щоб зрозуміти, чому, розглянемо найпростішу функцію будь-якого порту: заряджання акумулятора. У ноутбуках, що підтримують заряджання через USB-C і мають роз'єм USB-C і роз'єм Thunderbolt, різниці в ємності порту для заряджання системи зазвичай немає (за деякими винятками).

Інша ситуація, коли Thunderbolt і USB-C сумісні, - це під'єднання клієнтського комп'ютера з підтримкою Thunderbolt (наприклад, ноутбука) до пристрою, що її не підтримує (наприклад, до мобільного телефона або зовнішнього жорсткого диска за допомогою кабелю USB-C). У таких випадках пристрої працюватимуть, але порт Thunderbolt ноутбука не прискорюватиме передачу даних. Крім того, багато периферійних пристроїв, як-от принтери, миші та клавіатури, не вимагають повної швидкості USB, не кажучи вже про Thunderbolt.

Однак бувають випадки, коли Thunderbolt слід вибирати за будь-якої можливості, навіть якщо це означає вибір дорожчого пристрою. Так часто чинять професіонали в галузі мультимедіа, які копіюють велику кількість зображень і відео на зовнішні диски та з них, а для творчих працівників, які мають комп'ютери з підтримкою Thunderbolt, Thunderbolt є найкращим вибором для зниження затримок під час передавання даних. Зовнішній накопичувач Thunderbolt замість USB-C для зниження затримок при передачі даних.

Загалом, переможця між Thunderbolt і USB-C не існує. Просто кожен із них досягає успіху в різних випадках використання. Зрештою, якщо подивитися на історію апаратних інтерфейсів, то через кілька років на зміну обом прийде новий стандарт (можливо, USB4), і доведеться вивчати цілий набір відмінностей і тонкощів.

Додати коментар
Ще статті за темою